Language

Thursday, December 7, 2023

POVIJEST HNL ALBUMA I SLIČICA

 

Dragi sakupljači sličica, draga publiko! Ponovno se čitamo nakon više od dvije i pol godine, a razlog tome je vrlo jednostavan i spektakularan - izlazak novog albuma posvećenog Prvoj hrvatskoj nogometnoj ligi. Nije to bilo kakav album, riječ je o Paninijevom izdanju. Svi znate da je to ono što smo svi čekali jer je riječ o najpoznatijoj izdavačkoj tvrtki sličica koja je s radom krenula davnih 1960-ih, kada su izdali prvi album posvećen talijanskoj Serie A. Kasnije su nastavili s albumima svjetskih i europski nogometnih prvenstava te se također proširili i u mnoge druge države, što nogometnim albumima, što albumima raznih drugih tematika. O širenju Paninija van Italije možete pročitati ekskluzivno na mom blogu, Naime, imao sam prilike razgovarati sa unukom Berta Grunenfeldera, osobom koja je talijansku tvrtku Panini naprije dovela u Švicarsku, a kasnije i u ostale europske države.

Vjerujem da ste svi vijest o novom HNL albumu dočekali s velikim veseljem! Nekima je to još jedna kolekcija, nekima će to biti prvi susret sa sličicama, no kako god - Panini dolazi u Hrvatsku i to s albumom hrvatskog nogometnog prvenstva. Wow. Konačno smo i to dočekali. To je stvarno velika stvar! Sada ćete imati prilike skupljati sličice svojih klubova, naravno ako se natječu u najvećem rangu, kao i idole i legende istih. Livaja, Petković, Pjaca, Banić, Mierez, Leovac, Brodić, Mioč, Erceg i Tomečak, su samo neki od zvijezda koje ćete moći pronaći u paketićima i zalijepiti u Vaše albume. Velike zasluge za to idu i Promax Pictures, distributeru Panini Supersport HNL sličica i jednome od glavnih pokretača cijele ove priče, što se spomenulo i davne 2021.u podcastu Imam Imam Nemam.

U uvodnom dijelu ove priče ćemo se vratiti u prošlost te spomenuti albume nogometne tematike i sa područja Bivše države. Prvi takvi albumi su izašli početkom 1930-ih, dakle prije skoro sto godina. Albumi su, s prekidima, izlazili sve do raspada Jugoslavije, početkom 90-ih. Najpoznatiji od njih su svakako „Fudbaleri i timovi”, kao i nekoliko izdanja albuma “Fudbal” koji su izašli u zadnjim sezonama cjelokupne jugoslavenske lige.  

Treba napomenuti kako je ovo prvo Panini ligaško izdanje na našim prostorima. To je zanimljivo zbog lige bivše države Jugoslavije, iako su Dečje Novine imale pravo štampanja Panini licenciranih kolekcija, no prvenstvo bivše države im ipak Panini nije nikada radio. Da se to dogodilo, to ne bi bilo ništa čudno jer su u to vrijeme izlazili Panini albumi raznih drugih nogometnih liga poput belgijske, francuske, nizozemske, nemačke te švicarske. Također Panini je imao, za neke još uvijek i ima, licencu za izdavanje pojedinačnih klubova sa ovih prostora unutar FIFA 365 albuma. To su dva slovenska i dva srpska kluba: Olimpija i Maribor te Partizan i Crvena Zvezda. Očito nikada nije došlo do ideje odnosno realizacije izdavanja albuma cjelokupnih prvenstava tih država.

Prije no što krenem na albume prijašnjih HNL albuma, valja spomenuti i posebne kolekcije, izdane za određene hrvatske klubove. To su naravno: Hajduk, Dinamo, Rijeka i Osijek. Lokalni odnosno naši izdavači su u pitanju. Hajduk i Rijeka imaju po četiri zasebna albuma, Dinamo dva, dok Osijek ima samo jednog, što je ujedno i zadnji album koji je izašao. Sadržaj tih albuma je uglavnom povijesni tj. sličice prikazuju povijesne trenutke tih klubova od legendarnih igrača i trenera, najvećih uspjeha… Dio albuma se odnosi i na sličice aktualnih nogometaša u vrijeme izlaska tih istih albuma. Rijeka je primjerice izdala album o povijesnom i za sada jedinom naslovu prvaka iz 2017. Svi oni datiraju od 1999. pa do 2022. kada je izašla kolekcija posvećena NK Osijeku.

NOGOMET '97

Pa krenimo redom. Ukupno je izašlo pet albuma posvećenih najvećem rangu hrvatskog nogometa. Prvi od njih izlazi u svibnju 1997. godine te se odnosi na sezonu 1996/97. prve HNL. Izdavač je GSG izdanja za mlade. Cijene koje stoje na naslovnici se danas čine nerealnima. Za album ste trebali izdvojiti samo 6 kuna, dok je pojedini paketić koštao 2 kune. Prije samih sličica nam stoji riječ izdavača. U uvodnom nam dijelu izdavač govori kako su albumom željeli doprinijeti popularizaciji nogometa u Hrvatskoj. Možemo zaključiti da im to i nije pošlo za rukom, barem ne u onoj mjeri u kojoj su, vjerojatno, oni to željeli. Ipak, to je prvi album HNL i danas on ima posebno mjesto u kolekciji sakupljača sličica.

Iako je danas cijenjen, u to doba nije bio i posljedica je ta da smo na sljedeći album čekali čak tri sezone.

Izdavač nam je još i napisao nešto o samoj koncepciji albuma. „Svaki klub 1. A lige predstavljen je na sljedeći način. Osim zajedničke slike ekipe predstavljeno je i 16 igrača po odabiru izdavača te se uz svaku ekipu objavljuje i grb, te slika navijačke skupine. Za svaki klub smo naveli nekoliko osnovnih podataka o njegovom osnivanju, stadionu, boji majica…“ Za kraj su zaključili: „Nadamo se da će objavljivanje albuma sa samoljepljivim sličicama hrvatskih nogometaša postati tradicija te da će i buduće generacije uživati u sakupljanju sličica hrvatskih nogometnih asova.“

Od želje za tradicijom smo došli do svega pet izdanih albuma. No vratimo se samom albumu. Uvodne sličice se odnose na reprezentaciju. Osim grba i reprezentativaca imamo i lijepu timsku sliku reprezentacije podno stijena Kantride koju ukupno tvori šest sličica. Nakon toga dolaze klubovi. Tadašnja 1. A liga je ukupno brojila 16 sudionika. Klubovi su prezentirani na već spomenuti način. Ukupno 20 sličica za svaki klub. Danas su neki od njih niželigaši, raspali su se ili su preoblikovanjem i promjenom imena nastavili rad svojih prethodnika. Pa tako u albumu možemo vidjeti: Cibaliju, Croatiju Zagreb, Hrvatski Dragovoljac, Inker, Marsoniju, Mladost 127., Orijent, Segestu, Šibenik, Varteks, Zadarkomerc i Zagreb. Mjesto u tim klubovima su našle i neke od budućih legendi hrvatskog nogometa. Tu su na primjer Ivica Olić u dresu Marsonije, zatim Davor Vugrinec u dresu Varteksa, Krpan u dresu Osijeka, u dresu Dragovoljca Boris Živković, stoperski par Tudor i Šimić, prvi u dresu splitskih Bilih odnosno Šimić, u dresu ondašnje Croatije… Ukupno 340 sličica. Za kraj možemo vidjeti i veliku nagradnu igru gdje ste za poslanih 50 praznih paketića mogli osvojiti Fiat Uno.

Po mojem skromnom mišljenju vrlo lijepo dizajniran album s obzirom na to da je bio prvi.

NOGOMET 1999/2000

Sljedeći album posvećen hrvatskom nogometu je u sezoni 1999/00, pod nazivom Nogomet klubovi 1. HNL 1999/2000. Izdavač je Kiosk distribucija.

Na naslovnici možemo vidjeti duel dvojice igrača; Igora, Muse u dresu Hajduka te Bišćana u dresu Croatije. Cijena albuma je skočila za dvije kune u odnosu na prethodno izdanje, dok se cijena paketića povećala za pedeset lipa. Na početnim stranicama imamo nagradu igru gdje za poslanih pedeset kupona možete osvojiti Fiat Seicento, skuter Kymco, Playstation… Uvodne sličice se odnose na grbove HNS-a i HNL-a te trofeje.

Nakon toga slijede timska slika sastavljena od četiri sličice te grb za pojedinu momčad prve lige. Ova sekcija je u ovom albumu odvojena od ostatka klupskih sličica točnije igrača. Sljedeći dio albuma su igrači „u pokretu”. Uz svakog stoji i kratak komentar pa tako uz Damira Milinovića stoji opis: „jedan od najzaslužnijih za prošlogodišnji uspjeh Riječana”. 

Na red je došao i najbitniji dio albuma, a to su stranice posvećene klubovima. Uz kratke informacije o svakome od njih možemo vidjeti i popis igrača, tada, registriranih za prvu momčad. Podijeljeni su po pozicijama. Novitet u ovom albumu su i sličice trenera. Kapacitet prve lige je smanjen na 12 klubova. Trener Croatije je tada bio legendarni Argentinac i svjetski prvak iz 1978. Osvaldo Ardilles. Svakako zanimljiv dio ovog albuma su i razni kvizovi odnosno pitalice pa tako za Cibaliju imamo pitanje: „Kada je izborila mjesto u 1. ligi?“ Odgovor je, naravno, u sezoni 1981/82. za vrijeme Bivše Države kao Dinamo Vinkovci. Sličice igrača se razlikuju u odnosu na prvo izdanje. Tamo su korištene originalne slike sa pozadinom dok tu imamo razne pozadinske boje ovisno o klubu. Od novih natjecatelja možemo vidjeti Slaven Belupo i Vukovar. Za kraj albuma imamo navijačke skupine svih prvoligaša. Simpatično je vidjeti Vesele Podravce kao fanove kluba iz Koprivnice. Na poleđini albuma se nalazi reklama za Pepsi sa legendarnim Rivaldom. Ask for more ili u prijevodu traži više. Za popunu ovog albuma Vam je trebalo ravno 400 sličica.

NOGOMET 2000/2001

Došli smo i do trećeg izdanja koje se nastavlja na prethodno. Izdavač je isti, Kiosk Distribucija iz Rijeke. Cijene ostaju nepromijenjene. Na naslovnici možemo vidjeti i natpis No1 kolekcija sličica. Ovog puta za prvu nagradu se dijelio Renault Twingo. Početne sličice se, osim grbova HNS-a i HNL-a, odnose i na prošlogodišnje osvajače prvenstva i kupa. To su Croatia i Hajduk. Novitet u ovom album, a svakako i zanimljive sekcije, su: „najbolji strijelci 1992-2000” i „Top Cro 1990-2000” (igrači koji su obilježili proteklih deset godina HNL-a). Pa tako možemo vidjeti sličice Ladića, Gabrića, Bilića, Mlinarića, Mladenovića, Soldu, Mumleka… Na red dolaze „oproštaji”. Sličice se odnose na dva velikana hrvatskog nogometa i na brončane iz Francuske, Ladić i Bilić. Zatim slijede detalji sa prvoligaških utakmica. Više od 20 sličica pripadaju ovoj sekciji. Na red dolaze klubovi prve lige koji, kao i prethodna dva izdanja, počinju sa Cibalijom, sa 22 sličice po klubu. Dvije sličice tvore timsku fotografiju, zatim grb, trener i igrači.

Zanimljivo je vidjeti NK Čakovec, tada sudionik najvećeg ranga hrvatskog nogometa. To je ujedno i njihova jedina sezona u prvoj ligi, ali su ovime albumom, da tako kažemo, upisani u vječnost. Danas je jako teško pronaći fotografije nekih manjih klubova tako da ovo predstavlja vrlo vrijedan dio njihove povijesti.

Za kraj albuma još jedan novitet. Nadovezujući se na prošle misli također vrlo vrijedan dio povijesti hrvatskog nogometa. To su sličice drugoligaških klubova pa tako možemo vidjeti: Belišće, Croatiju Sesvete, Hrvatski Vitez, Jadran iz Poreča, Pik Vrbovec, Pomorac, TŠK, Žminj i ostale. Ukupno 18 klubova od kojih je svaki predstavljen s tri sličice: grb te ostale dvije koje sačinjavaju timsku fotografiju. Kao i prethodni album i ovaj se sastoji od 400 sličica. Na poleđini albuma imamo reklamu za, ono vrijeme, vrlo popularne sportske časopise Košarka i Nogomet.

NOGOMET 2005/2006

Na sljedeći album smo trebali čekati čak pet godina. Izdavač je Murano d.o.o. iz Strmeca Samoborskog. Cijena albuma je bila 10 kuna. Sastoji se samo od 252 sličice. Po čemu se da zaključiti da je ovo najskromniji album hrvatske lige. Po mom mišljenju i najlošiji. Nema uvodnih sličica, osvrta na prošlu sezonu ili nekih drugih sekcija na koje smo navikli u prošlim izdanjima, neke slike igrača na sličicama su loše kvalitete.

U dosadašnja tri izdanja smo imali lijepe profilne slike svakog igrača. No zanimljiv je na drugačiji način. Tu možemo vidjeti prvu sličicu najboljeg nogometaša u hrvatskoj povijesti, Luke Modrića. Tu sličicu traže mnogi naši, ali i strani sakupljači. Naravno ima i mnoge druge, sada već bivše, hrvatske reprezentativce poput: Ćorluke, Dudua Da Silve, Vukojevića, Pletikose, Kranjčara, Jelavića, Mandžukića i ostalih koji su na razne načine obilježili naš nogomet, te su nogometno rasli zajedno sa sakupljačima rođenima 90-ih i obilježili naše djetinjstvo i odrastanje na neki način.

U albumu je ukupno 12 klubova. Svaki klub ima 21 sličicu; grb, dvije za timsku sliku dok ostatak čine igrači. Od nekih novih klubova možemo spomenuti Kamen Ingrad, Međimurje te Pula Staročeško odnosno Istra koja je kroz povijest više puta mijenjala ime. Ne zaboravimo spomenuti veliku grešku koja se potkrala izdavaču.

U pitanju je Inter iz Zaprešića. Naime ista slika je iskorištena za dvije sličice. U pitanju su sličice Marka Janjetovića i Veldina Karića. Slika Janjetovića je korištena za obje te smo time ostali zakinuti za sličicu, ikone, Karića u dresu prvog osvajača hrvatskog nogometnog kupa. Ovog puta nešto drugačija je bila glavna nagrada. Za poslanih pedeset praznih paketića mogli ste osvojiti put u Disneyland. Sretne dobitnike (uz ostale nagrade) je izvlačio legendarni kapetan Vatrenih, Zvonimir Boban.

NOGOMET 2006/2007

Iduće sezone izlazi peta po redu kolekcija prve HNL. Ponovno se Kiosk distribucija vraća kao izdavač albuma. Kao što smo i navikli od ovog izdavača, na početku nas očekuju sličice trofeja te prošlosezonski osvajači istih. Dinamo i Rijeka su u pitanju. Timske sličice (dvije tvore sliku) te klupska zastava su odvojene od igrača. Cibalia, koja je u to vrijeme bila redoviti sudionik prve lige, i dalje drži prvo mjesto u poretku klubova u albumu. Osim spomenute tri sličice, za svaki klub imamo grb i dvadeset igrača. Pozadina iza igrača su, da tako kažem, iluzijske slike napravljene od klupskih grbova. Za popunu albuma ste trebali zalijepiti 300 različitih sličica.

Po prvi puta su se u paketićima mogle dobiti i kartice tih istih nogometaša. Služile su za igru pod nazivom Tekma. Kako piše u albumu ukupno 128 različitih kartica. Na svakoj kartici imamo neke osnovne oznake. Naravno, ime i prezime igrača te klub, ali i pozicija na kojoj igra, njegovu vrijednost te specijalnost (dobro puca penale odnosno brani ako je u pitanju golman). Ukupno birate 11 kartica, slažete svoju momčad i natječete se protiv svojih prijatelja. Čija momčad pobijedi u više linija (obrana, veza, napad) dobiva utakmicu. Prva nagrada je bila Citroen C1.

NOGOMET 2006/2007 (KARIKATURE)
Za kraj spomenimo još jedan album prve lige. Izašao je, također, u sezoni 2006./07. ali su sličice u obliku karikatura. Sastoji se od svih 12 prvoligaša. Započinje sličicama pehara nakon kojih na red dolaze klubovi. Svaki od njih je prezentiran je s najmanje 12 sličica. Grb plus jedanaest igrača. Za bolje, jače, poznatije, kako god se izrazili, klubove imamo više sličica. Četiri tvore grb, dvije maskotu poput morskog psa za Rijeku, tri koje se dotiču navijača te rezervne igrače. Ukupno 244 sličice. Izdavač je isti kao i za album u sezoni 05/06. Murano d.o.o., Strmec Samoborski. Dva HNL albuma u jednoj sezoni, toga nema ni u najvećim svjetskim ligama =) Šala!

Eto došli smo i do kraja. Vjerujemo da s Paninijem započinje neka nova era HNL albuma i sličica uz nadu da to potraje što duže. Osobno imam sve ove albume u kolekciji, izuzev karikatura. Nakon određene pauze sa sličicama zbog odrastanja i mišljenja da je to za djecu, a ne jednog srednjoškolca, hobiju sam se vratio 2015. godine tada već u teškoj borbi s ispitima na fakultetu.

Jedini album čije su mi sličice prolazile kroz ruke u realnom vremenu su one iz 2005/06. I sada neke od njih stoje zalijepljene u mojim nogometnim bilježnicama. Odmor od fakulteta, učenja, ispita, crtanja te ostalih aktivnosti, sam, osim u druženjima i izlascima, tražio i u sličicama. Tako je s radom krenula i stranica, a i vratio sam se kolekcionarstvu sličica. Kroz razna istraživanja sam saznao za sve ove albume.

Tada ni jedan od njih nisam imao u kolekciji, ali sam kroz razne kupovine, što polupunih albuma ili što već, te sam raznim zamjenama došao do svih pet. Studentski dani su takvi, nije baš bilo novaca, tako da se i roditelje žicalo za sličice, što naravno oni nisu znali, uz napomenu, vratit ću Vam. Lijepo je te albume ponekad prelistati, prisjetiti se legendarnih igrača, ali i svih ostalih koji su na ovaj ili onaj način upisani u vječnost hrvatskog nogometa, zatim razne male momčadi koje su se pojavljivale u istima. Ipak taj HNL predstavlja dio moje mladosti i prve susrete s nogometom. Počeci praćenja kako na televiziji, tako i preko novina. Rezanje raznih članaka, slika, detalja s utakmica, rezultate istih... Stvaranje nekih svojih albuma i kolekcija – sve je to dio djetinjstva, a albumi HNL-a me upravo vraćaju tamo.

Da, dragi moji čitatelji i pratitelji stranice nismo se dugo čuli, što se može vidjeti i po radu stranice. Nije više kao prije. Što zbog posla, a i zbog toga što sam zanimaciju pronašao u nekim drugim stvarima. Kada sam čuo da Panini dolazi u Hrvatsku s albumom našeg prvenstva, znao sam da je vrijeme za novu priču o povijesti sličica. No, međutim, nisam nalazio inspiraciju, stalno sam to odgađao, uvijek je nešto bilo bitnije.. Sve dok se, recimo to tako, u sudačkoj nadoknadi nije javio prijatelj, veliki kolekcionar, ali i glavni kritičar ovih mojih priča s pitanjem: Što ćemo? Izgubio se ti meni…“ Očito je samo falila iskra ili nečiji poticaj da se krene. Rekao bi on „samo te budim malo da se osjetiš živim.“

Onaj strastveni kolekcionar u meni je oživio, barem dok se ne zalijepi posljednja sličica u novi HNL album, osjećaj se vratio – a rezultat su ova slova koja ste upravo pročitali =) Hvala vam na tome!

No comments :

Post a Comment