Friday, August 30, 2019

LIGUE 1 2019/20 MANAGERS DURING THEIR PLAYING DAYS

2019/20 Ligue 1 season started on 8th of August. It's 82nd season since its establishment.

Promoted clubs are Metz and Stade Brestois.

Here you can see all Ligue 1 managers during their playing days. Three of them never played football professionally: Andre Villas-Boas, Leonardo Jardim and Ghislain Printat.



Luka Elsner (Domžale / Amiens)

Stephane Moulin (Angers)

Paulo Sousa (Parma / Bordeaux)

Olivier Dall'Oglio (Ales / Brest)

Stephane Jobard (Dijon)

Christophe Galtier (Lille)

Sylvinho (Corinthians / Lyon)

Andre Villas-Boas (Academica manager / Marseille)

Leonardo Jardim (Sporting CP manager / Monaco)

Frederic Antonetti (Beziers / Metz)

Michel Der Zakarian (Montpellier)

Christian Gourcuff (Rouen / Nantes)

Patrick Vieira (Arsenal / Nice)

Bernard Blaquart (Bordeaux / Nimes)

Thomas Tuchel (Ulm / PSG)

David Guion (Angers / Reims)

Julien Stephan (Stade Briochin / Rennes)

Ghislain Printat (Bastia manager / Saint Etienne)

Thierry Laurey (Valenciennes / Strasbourg)


Alain Casanova (Le Havre / Toulouse)

MANAGERIAL CHANGES:
Claude Puel (Monaco / Saint Etienne): Puel replaces Printat on Etienne bench. He last worked as Leicester manager.

Rudi Garcia (Caen / Lyon): New manager of Lyon is Rudi Garcia. For last three years he worked as Marseille manager.

Antoine Kombouare (Nantes / Toulouse): Former France footballer Kombouare is a new coach of Toulouse. He already coached many French clubs. 

Robert Moreno (Celta Vigo / Monaco): Spain coach Moreno is a new manager of Monaco.

Denis Zanko (Laval / Toulouse): New manager of Toulouse

Entraineurs de Ligue 1 lorsqu'ils etaient joueurs Panini

UPDATE 1:

UPDATE 2:

Wednesday, August 28, 2019

PANINI AMBLEMI FUDBALSKIH KLUBOVA 1975

Panini Amblemi fudbalskih klubova
-naslovnica

Još jednom se vraćamo u prošlost, točnije u 70-e. Ovo nije još jedna klasična priča o povijesti Panini sličica već ćemo zaviriti u jedan od Paninijevih albuma iz tog razdoblja.

Rekao bih da su 70-e i 80-e bile zlatne godine za talijansku kompaniju. Tih godina su izdavali mnogo albuma raznih tematika. Od nogometa, olimpijskih igara, drugih sportova, životinja i biljaka, filmske tematike itd. Danas ćemo zavirti u jedan Paninijev album nogometne tematike izdan sredinom 70-ih.

Album se zove „Amblemi fudbalskih klubova“ (hrv: Grbovi nogometnih klubova). Kao što iz samog imena možete zaključiti u albumu se nalaze sličice grbova značajnijih klubova tih vremena. Klubovi su podijeljeni po državama na način da je svaka zemlja predstavljena sa njenom kartom, grbom nacionalnog saveza i grbovima značajnijih klubova. U albumu, naravno, nisu predstavljene sve države svijeta već one koje su nešto značile na nogometnoj karti tih vremena. U albumu se ukupno nalaze 43 različite države. Ostaje nam nagađati na koji je način talijanska kompanija odabrala svaku od tih država te važnije klubove u njima. One su u albumu poslagane abecednim redom. Zbog takvog rasporeda se znalo dogoditi da neke manje države dobiju više prostora nego što ga realno zaslužuju dok kod nekih fale sličice klubova koji su uspješniji od onih koji su se našli u albumu. Neke od država su predstavljene sa više sličica klubova dok neke imaju samo jedan klub što, naravno, ovisi o jačini lige. Karte manjih država imaju samo jednu sličicu dok je kod većih potrebno spojiti i četiri da bi se dobila kompletna karta. Na karti su upisani gradovi iz kojih dolaze klubovi predstavljeni u albumu. U uvodnom djelu albuma su grbovi svih federacija: FIFA, UEFA... Ovaj Paninijev album ne predstavlja samo nogometnu tematiku već se iz njega može učiti zemljopis (države, gradovi), kratice ali i drugi jezici.

Meni osobno vrlo lijep i zanimljiv album. Iz njega možemo puno naučiti o tadašnjim vremenima. Kako su države izgledale nekada (kao što znamo neke su se raspale 90-ih godina), koji su klubovi tada bili u vrhu europskog ali i svjetskog nogometa. Neki od tih klubova danas imaju drugačije grbove, neki danas nisu ni blizu tadašnje slave, a neki čak i ne postoje. Uz neke od priloženih slika ću napisati i kratki osvrt o državama i klubovima. Od 1970-ih do danas nogometni svijet se uvelike promijenio te je nogometna karta mnogo drugačija od one iz 70-ih. Tih godina nije bilo grupnih faza Lige prvaka ili Kupa UEFA-e već se direktno igralo na ispadanje. U takvom formatu natjecanja su i manji klubovi imali prilike izbaciti jače klubove i dogurati do polufinala određenog natjecanja. S druge strane danas je i veći priljev novca nego što je bio nekada.

Dečje Novine, tadašnji Paninijev distributer za bivšu Jugoslaviju, je za sakupljače priredio nagradu igru gdje je jedan od kolekcionara mogao osvojiti putničko vozilo Zastava 750. Uz Zastavu imamo i manje vrijedne nagrade poput motocikla, stolnog nogometa, televizor, radio... Za osvajanje jedne od nagrada na njihovu je adresu trebalo poslati 100 kesica. 

Svi statistički podaci korišteni u ovome tekstu (broj titula i slično) koji se odnose na klubove su zaključno sa pisanjem ovog teksta. 

NOGOMETNE FEDERACIJE

Federacije kakve su bile nekada, naravno, postoje i danas. Današnji grbovi se dosta razlikuju od ovih na slikama.

ARGENTINA


Države u albumu su predstavljene abecednim redom. Prva od njih je Argentina. Boca i River i dan danas igraju jednu od glavnih uloga u argentinskom ali i južnoameričkom nogometu. Rekao bih da fali grb San Lorenza, klub koji je po broju nacionalnih titula daleko ispred Estudiantesa. Racing Club je treći najuspješniji klub u Argentini po broju ligaških titula. Svih pet klubova sa liste je osvajalo i Copu Libertadores. 

AUSTRALIJA


Australija tih godina nije bila velika nogometna nacija stoga su i predstavljeni sa samo jednim klubom. Svoje mjesto u albumu su najvjerojatnije zaslužili iz razloga što su 1974. nastupali na SP-u. Hakoah Eastern Suburbs je danas poznatiji kao Maccabi Hakoah. Osnovan je 1939. od strane židovske zajednice u Sydneyju. Danas su na razini polu-profesionalnog kluba.  

BELGIJA

Od klubova na slici samo su Anderlecht i Standard svoju slavu zadržali i dan danas. Molenbeek je svoje mjesto u albumu zaslužio iz razloga što je sezonu prije izdavanja albuma osvojio naslov prvaka Belgije što mu je ujedno i jedina nacionalna titula. Antwerp je ukupno osvojio četiri naslova prvaka ali posljednji 1957., nekih 18 godina prije izdavanja albuma.

BRAZIL


Nogomet za Brazilce predstavlja mnogo više od samog sporta. Bili su ukupno pet puta prvaci svijeta što ih čini najuspješnijom nacijom. Kroz povijest su imali mnogo uspješnih klubova i legendarnih igrača koji su godinama igrali za samo jedan klub. U albumu su predstavljeni s čak 9 klubova, najviše od svih država. Svi klubovi sa slike spadaju u legendarne brazilske klubove.

BUGARSKA
  

Bugarski nogomet je nekada imao značajniju ulogu na nogometnoj karti. Najuspješniji klubovi su CSKA i Levski dok su ostalih dvoje daleko iza njih. 

ČEHOSLOVAČKA


Kao što znamo Čehoslovačka se raspala 1990. Jedni su od začetnika nogometa u Europi. Europski su prvaci iz 1976. Jedan od najuspješnijih čeških klubova iz 1960-ih, Dukla Prag, za koje je igrao i osvajač zlatne lopte Masopust se raspao 1996. Kasnije je drugi češki klub preuzeo njihove boje i ime. Internacional Bratislava je današnji Inter Bratislava koji se natječe u trećoj slovačkoj ligi. Ostali klubovi i danas postoje ali s ponešto izmijenjenim grbovima. 

ČILE


Dva od tri najuspješnija kluba u Čileu. Treći kojeg nema u albumu je Universidad de Chile.

DANSKA


Kjobenhavns Boldklub nema veze s današnjim Kopenhagenom koji je osnovan 1992. Kjobenhavns BK i dan danas drži rekord po broju osvojenih nacionalnih titula iako je posljednji puta bio prvak davne 1980. Klub koji je osnovan prije više od 140 godina se danas natječe u petom rangu danskog nogometa. U 70-ima je Vejle bio jedan od najjačin danskih klubova. Za njih je tada igrao i kasniji osvajač Zlatne lopte Allan Simonsen.

ZAPADNA NJEMAČKA
  

Zanimljiva i vrlo informativna karta Njemačke. Njemačka je tada bila podijeljena na Istočnu (DDR) i Zapadnu (BDR) kao i današnji glavni grad Berlin. Bayern, Borussia, Eintracht i HSV su u to vrijeme bili jedni od najjačih klubova u Europi. Bayern je u 70-ima nanizao 3 uzastopne titule Lige prvaka, Borussia M. osvajala Kup UEFA i igrala finale LP. Eintracht je igrao u dva finala Kupa UEFA-e. Današnji drugoligaš HSV nekoliko godina kasnije osvaja naslov prvaka Europe. Koln je bio nešto slabiji od prethodno spomenutih klubova dok je Hertha bila još slabija, a svoje mjesto u albumu je vjerojatno našla zbog zanimljivosti karte. Druga Borussija, ona Dortmundska, u to vrijeme nije bila velika nogometna sila kao primjerice 90-ih ili 2010-ih.   

ISTOČNA NJEMAČKA


"Drugi" dio današnje Njemačke. Svi ovi klubovi nisu ni blizu slave kakvu su imali nekada. Nijedan od njih se ne natječe u današnjoj njemačkoj Bundesligi. Klub sa najviše titula prvaka tadašnjeg DDR-a je Dynamo Berlin ali je sve svoje titule (ukupno 10) osvojio nakon izdavanja ovog albuma. Dynamo Dresden je redovito igrao u europskim natjecanjima i predstavljao vrlo neugodnog protivnika. Magdeburg je jedini klub iz istočnog djela Njemačke koji je uspio osvojiti neku od značajnijih europskih titula. UEFA Kup pobjednika kupova 1974. Klub pod imenom Vorwarts Berlin više ne postoji. S godinama su padali sve niže te su 2012. spojeni s još jednim klubom iz Frankfurta i danas djeluju kao 1. FC Frankfurt. Lokomotive Leipzig je klub koji je kroz povijest mnogo puta mijenjao ime. 1974 su dogurali do polufinala Kupa UEFA-e, a 10-ak godina kasnije i do finala UEFA Kupa pobjednika kupova. Klub je bankrotirao 2004. te je osnovan novi od strane navijača.

ENGLESKA
 

Nogometna karta Engleske iz 1975. se puno ne razlikuje od one današnje. Zanimljivo je i tada vidjeti Man. City i Chelsea među najjačim engleskim klubovima. Tih godina su svaki od njih osvojili po jednu titulu UEFA Kup pobjednika kupova. Crveni vragovi su se na listi našli zbog osvajanja titule prvaka Europe u 60-ima. Zanimljivo je da su sezonu prije izdavanja albuma izborili svoj povratak u najjači rang engleskog nogometa. Leeds United je u to vrijeme bio jedan od najjačih klubova ne samo na otoku već i u cijeloj Europi. 1975. su igrali u finalu Lige prvaka gdje su poraženi od Bayerna. Dva rivala, Arsenal i Tottenham, su u to vrijeme bili u vrhu engleskog nogometa.

ŠPANJOLSKA


Atletico, Barca i Real danas nemaju konkurencije. Ostali španjolski klubovi su mnogo iza njih. Zaragoza se natječe u drugoj ligi dok Bilbao i Valencia nisu na razini na kojoj su znali biti kroz povijest. Zadnjih desetak godina španjolski klubovi su dominirali Europom osvojivši mnoge titule Lige prvaka i Europske Lige.

FRANCUSKA
  

Da Panini danas izdaje album sličan ovome vjerojatno bi im za Francusku bilo dovoljno staviti samo grb PSG-a. U vrijeme izlaska ovog albuma taj klub je imao tek 5 godina. Klub sa najviše titula u povijesti Ligue 1 je Saint Etienne koji ih ima 10. U skoroj budućnosti očekujemo da ih Paris prestigne jer imaju samo dvije manje. Osim Etienna titule prvaka tokom 70-ih su osvajali Marseille, Monaco i Nantes. Nice i Reims su svoju slavu dosegli u 50-ima. Remis je igrao i u premijernom finalu Europskog kupa gdje su izgubili od madridskog Reala.

HAITI
 

Haiti je svoje mjesto u albumu zaslužio zbog nastupa na SP-u 1974. Violette je jedan od najboljih klubova te države. Klub i danas postoji ali je natječe u drugoj ligi.

GRČKA


Nogometna karta Grčke ostaje ista i danas. Dva najuspješnija kluba Olympiacos i Panathinaikos te dva posljednja prvaka AEK i PAOK.

ŠVICARSKA


Klub sa najviše titula prvaka Švicarske od ove sezone je drugoligaš. Pričamo naravno o Grasshoppersu. Lausanne-Sport i Servette su također drugoligaši. Švicarskom ligom trenutačno dominiraju Young Boysi koji su prekinuli više godišnju tradiciju Basela. Panini je u ovom albumu prikazao šest najuspješnijih klubova Švicarske međutim neki su daleko od stare slave.

IRSKA


Najbolji irski klub tokom 60-ih i 70-ih. Danas se natječe u irskoj Premier Division ali svoju posljednju titulu prvaka je osvojio 1973.

ISLAND


Mala otočna država svoju je nogometnu slavu doživjela tek u nekoliko posljednjih godina nastupajući na zadnjem europskom i svjetskom prvenstvu. Fram, nekada najuspješniji klub na Islandu, danas igra u drugoj ligi. Ukupno je 18 puta bio prvak, a tokom 70-ih je redovito nastupao u Euro kupovima. 

IZRAEL


Maccabi iz Tel Aviva je najstariji i najuspješniji izraelski klub.

ITALIJA


Na slici možemo vidjeti grbove najuspješnijih talijanskih klubova kroz 50-e, 60-e i 70-e. Svi oni i danas nastupaju u Serie A, a najbolji od svih je Juventus. 

JUGOSLAVIJA


Najbolji klubovi bivše Jugoslavije prema Paniniju. Velika četvorka je na broju, a uz njih imamo Vojvodinu i Želju prvake iz 1966 odnosno 1972. Uz klubove na slici čast osvajanja prvenstva bivše države nakon 2. svjetskog rata je imalo još Sarajevo. Mada se više ne natječu zajedno, gledajući državne odnosno europske uspjehe, Dinamo je danas najbolji od svih njih. Međutim najveći uspjeh od svih ex-yu klubova je postigla Zvezda osvojivši Ligu Prvaka i Interkontinental kup 1991. 

CIPAR 


Omonia, najuspješniji ciparski klub u 70-ima. Danas, glavnu ulogu u ciparskom nogometu ima Apoel dok je Omonia svoj zadnji naslov osvojila 2010. Pezoporikos je klub koji je ugašen 1994. točnije spojen je s EPA Larnacom i danas tvore AEK Larnacu.

LUKSEMBURG


Jeunesse D'Esch je najuspješniji klub u povijesti Luksemburga. Ukupno su 28 puta bili prvaci (zadnji 2010) što je rekord te zemlje. Aris više ne postoji. Danas je dio Racing FC Uniona Luksemburg.

MAĐARSKA


Mađarska je kroz povijest imala mnogo uspješnih klubova posebno za vrijeme Lake konjice. Ferencvaros je klub sa najviše titula prvaka. Za Honved su igrali mnogi velikani mađarskog nogometa poput Sandora Kocsisa, Puskasa, Loranta, Grosicsa, Bozsik. Oni su bili jedni od glavnih igrača Lake konjice. MTK, još jedan velikan mađarskog nogometa koji je daleko od stare slave. Salgotarjan se natječe u trećoj ligi, a Tatabanya u drugoj. Ujpest je 20 puta bio prvak Mađarske, zadnji davne 1998. Vasas, danas drugoligaš, je bio vrlo uspješan klub u 60-ima. Najviše puta je osvajao Mitropa Kup, čak 6.

MALTA


Sliema Wanderers je najuspješniji klub u malteškoj povijesti. Ukupno su 26 puta bili prvaci. Samo s jednom titulom manje su Floriana i Valetta. Tokom 70-ih svi oni su redovito nastupali u Euro natjecanjima. Hibernians je nešto slabiji od spomenute trojke.

MAROKO
 

F. A. R. Rabat, jedan od ali ne i najuspješniji klub u Maroku. Danas nosi ime ASFAR. Njihovo zlatno razdoblje je bilo u 60-ima.

MEKSIKO


Klub Guadalajara je danas poznatiji kao Chivas. U 60-ima najbolji klub u Meksiku. Uz Club Americu najtrofejniji klub spomenute države.

NIZOZEMSKA


Ajax je, svakako, najuspješniji klub Nizozemske. Najviše puta je bio prvak, a ne zaboravimo da je osvajao i nekoliko naslova prvaka Europe. Nakon njega slijede PSV te Feyenoord. Njih dvoje su također bili prvaci Europe, međutim samo po jednom. Twente je svoju jedinu titulu prvaka osvojio 2010. 1975. su igrali u finalu Kupa Uefe.

NORVEŠKA


Viking je u 70-ima bio najbolji klub Norveške. Tih godina je osvojio nekoliko titula prvaka te redovito nastupao u europskim natjecanjima. Danas su daleko od stare slave. Stromsgodset je u tim godinama bio drugo nogometno ime Norveške. Rosenberg, danas najbolji klub Norveške, većinu svojih uspjeha je postigao nakon 80-ih stoga se i nije našao u albumu.

SJEVERNA IRSKA


Glentoran i Linfield su dva velika rivala i igraju derbi poznatiji pod nazivom Belfast's Big Two. Linfield je mnogo uspješniji od ova dva kluba. U 60-ima i 70-ima dva najuspješnija sjevernoirska kluba. Linfield je aktualni prvak dok je Glentoran svoju zadnju titulu osvojio 2009. 

AUSTRIJA


Rapid i Austrija iz Beča klubovi su sa najviše titula austrijske Bundeslige. Njihova međusobna utakmica je poznatija kao Bečki derbi. Danas su oboje u sjeni Red Bull Salzburga koji u 70-ima nije bio ni približno uspješan kao danas. Admira je klub koji se kroz povijest nekoliko puta spajao s manje poznatijim klubovima iz kojeg je razloga i mijenjao svoje ime. Linzer ASK ilitiga LASK je klub sa samo jednom titulom prvaka Austrije. Swarovski Innsburck je doživio istu sudbinu kao i Admira. Wiener SC se danas natječe u trećoj ligi.

PERU
 

Peruanski "Clasico" ili utakmica između Alinaze i Universitaria. Osim što su veliki rivali, ujedno su i dva najbolja kluba u Peruu. 

POLJSKA


4 kluba sa najviše titula prvaka Poljske su: Gornik, Wisla, Ruch i Legia. Gornik je u razdoblju od 60-ih do 80-ih bio u vrhu poljskog nogometa i redovito igrao u Europi. Danas nisu ni blizu tadašnje slave. Legija je i danas u vrhu poljskog nogometa. Wisla je svoju posljednju titulu osvojila 2011. Ruch se danas natječe u četvrtom rangu poljskog nogometa. U 70-ima su bili mnogo uspješniji čak i od Legije. Ukupno su osvojili 14 naslova prvaka, a igrali su u četvrtfinalima Kupa Uefe i Lige prvaka. Stal Mielec je nešto uspješniji od Gwardije ali oboje nisu ni blizu spomenutoj četvorki. Danas su članovi nižih rangova. 

PORTUGAL


Na ovaj način je Panini predstavio Portugal u albumu. Zašto nema grba Porta prava je misterija. Klub je u to vrijeme već nekoliko puta bio prvak svoje države. I dan danas je, uz Benficu, najbolji klub u Portugalu. Umjesto njih u albumu se našla Vitoria Setubal točnije rečeno Vitoria Guimaraes čiji je grb Panini stavio na sličicu. Bila Setubal bila Guimaraes zajedno nisu ni blizu Porta. Sporting CP zaključuje veliku trojku portugalskog nogometa. Danas su u velikoj sjeni Benfice i Porta s obzirom da su zadnji put prvaci bili 2002.

RUMUNJSKA


Rumunjski Vječiti derbi je utakmica između dva najuspješnija rumunjska kluba Dinama i Steaue iz Bukurešta. Universitatea se natječe u prvoj dok su ostali klubovi s liste drugoligaši.

ŠKOTSKA


Celtic i Rangers su dva najuspješnija škotska kluba. Zajedno su osvojili preko 80% škotskih prvenstava. Posljednje prvenstvo koje je osvojio neki drugi klub bilo je u sezoni 1984/85 od strane Aberdeena. Aberdeen je na čelu s Alexom Fergusonom bio vrlo uspješan u 80-ima. Spomenuti klubovi su kroz svoju povijest okusili i slast osvajanja europskih trofeja. Ostali klubovi s liste nisu ni blizu uspjesima kakve je ostvarila spomenuta trojka. 

ALBANIJA


Najuspješniji klub u Albaniji je KF Tirana koju Panini nije uključio u albumu. Nakon nje slijedi dvojac iz albuma Dinamo Tirana i Partizani. Dinamo i Partizani su bili vrlo uspješni kroz 60-e i 70-e. Dinamo se danas natječe u drugom rangu dok je Partizani aktualni prvak. 

SSSR (SOVJETSKI SAVEZ)


Na slici možemo vidjeti djelomičnu kartu nekadašnjeg SSSR-a. Najbolji klub nekadašnjeg velikana europskog ali i svjetskog nogometa je bio Dinamo Kijev. Danas se natječu u ukrajinskom prvenstvu. Za vrijeme Sovjetskog Saveza ukupno su osvojili 13 titula prvaka što je najviše od svih klubova. Bili su vrlo uspješni i u Europi osvojivši dva UEFA Kupa pobjednika kupova te UEFA-in Superkup. Grijeh je ne spomenuti Valerija Lobanovskog jednog od najzaslužnijih za velike rezultate Dinama ali i SSSR-a. Nakon kijevskog Dinama nam dolaze dva moskovska kluba Spartak i Dinamo. Oba kluba danas žive u sjeni CSKA Moskve i Zenita. Spartak je zadnji puta bio prvak 2017. što mu je bila prva titula nakon 16 godina. Dinamo iz Moskve svoju je zadnju titulu osvojio davne 1976. Ni jednu nakon raspada sovjetskog saveza. Zenit je svu svoju slavu stekao u 2000-im godinama. Za vrijeme SSSR-a nije bio ni blizu spomenute trojke kao ni ostala dva kluba s liste, Ararat i Torpedo. Ararat se danas natječe u armenskoj Premier ligi dok je Torpedo u drugom rangu ruskog nogometa. 

FINSKA


Lahden Reipas je u 60-ima osvojio tri naslova prvaka Finske. Zbog financijskih problema, 1996., se spaja s drugim lokalnim klubom. Sličnu sudbinu je doživio i Mikkelin Palloilijat. Turun Palloseura (TPS) je najuspješniji klub s liste. Ukupno su 8 puta bili prvaci od čega su tri naslova osvojili u 70-ima. Danas se natječu u drugom rangu.

ŠVEDSKA


Što se tiče švedskog nogometa, njihov najuspješniji klub je Malmo. Ukupno je 23 puta bio prvak. Njegovi najbliži pratitelji su Norrkoping i Goteborg. Međutim u albumu nema Goteborga koji je jedini klub iz nordijskih država koji je imao čast osvajanja neke od europskih titula. Dvije titule Kupa UEFA-e su osvojili  u 80-ima što znači nakon izlaska ovog albuma. Do 80-ih su bili manje uspješniji. Ostali klubovi su nešto slabije rangirani što se tiče nacionalnih titula. 

TURSKA


Fenerbahce i Galatasaray su dva kluba sa najviše titula turskog prvenstva. Treći velikan turskog nogometa je Bešiktaš kojeg Panini nije uvrstio u album.

URUGVAJ


Nacional i Penarol, dva daleko najuspješnija kluba u urugvajskoj povijesti. Penarol je ukupno 50 puta bio prvak dok Nacional ima 4 titule manje. Oba kluba su imala i čast osvajanja južnoameričke lige prvaka i svjetskog klupskog prvenstva. 

WALES


Malu državu sa otoka Panini je predstavio sa čak 4 kluba. Velška Premier Liga je osnovana 1992. s obzirom da do tada nije postojao ligaški sistem u Walesu. Cardiff City, Swansea City i Wrexham se od svog osnutka natječu u engleskim ligama. Za razliku od njih Bangor City 1992. prelazi u velški ligaški sistem. Swansea i Cardiff City su se imali prilike natjecati i u engleskoj Premier Ligi. Oboje su, danas, članovi Championshipa, drugog ranga engleskog nogometa. Trebalo bi napomenuti kako je Cardiff jedini klub izvan Engleske koji je imao prilike osvojiti FA Cup, davne 1927. Wrexham, najstariji velški nogometni klub, natječe se u petom rangu engleskog nogometa. 

ZAIRE


Zaire, današnji DR Kongo, je svoje mjesto u albumu zaslužio zbog ne baš uspješnog nastupa na Svjetskom prvenstvu 1974. Kao njihov najuspješniji klub u albumu je predstavljen Vita Club iz Kinshase. Ukupno su 14 puta bili prvaci, zadnji 2018.